top of page

Punch Kesim Hakkında

 

Punch kesim diğer kesim türlerine göre daha hızlı bir kesme tekniğidir. Günümüzde en çok tercih edilen kesim türlerinden birisidir. Bunun nedeni de yüksek parça kalitesine ve düşük maliyete sahip olmasıdır.

 

Punch kesim makineleri zımbalama mantığı ile çalışan CNC makineleri olarak da bilinmektedir. Bunun yanı sıra punch kesim, diğer klasik kesimlerden olan lazer, plazma ve su kesimlerinin önüne de geçmektedir. Bunun temel nedenlerinden birisi de istenilen şekillerin kesilmesinde büyük oranda etkiye sahip olması yer almaktadır.

Punch Kesimin Avantajları

Punch kesim işleminin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan birisi de lazer kesim gibi diğer kesim türlerine göre daha az maliyetli olmasıdır.

Punch makinesi sac üzerinde gerçekleştirilen, parça içi geometrik kesimlerde diğer alternatiflerine göre çok daha hızlıdır.

Etkisi CNC kontrolünün güçlenerek birden fazla kesici takım içermesi ile bağlantılıdır. Genel olarak punch makinesinde sistem taret üzerinde bulunan çeşitli amaçlara uygun kalıpların belli bir sıraya göre sac metal üzerine çeşitli işlemler uygulaması ile gerçekleşir. Kalıp kısmı sabit, sac parça ise hareketlidir.

bottom of page